Doradzamy w zakresie energetyki rozproszonej

Rozbudowa farmy wiatrowej w okolicach Oławy

Ireneusz Zyska, wiceminister Klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, podkreślił, że działalność Energetycznego Klastra Oławskiego EKO zasługuje na uznanie i popularyzację. Wiceminister wskazał, że dzięki inwestycji powstanie farma wiatrowa o mocy 10 MW oraz magazyny energii o łącznej pojemności 12 MW. „W przyszłości być może będzie to źródło energii na całej Oławy i całego powiatu oławskiego” – mówił.

Dodał, że list intencyjny podpisany z klastrem dotyczy też instalacji Agro-Hydro-Energy, która została opracowana przez spółkę Promet-Plast.

To innowacyjne rozwiązanie, które gromadzi wodę z opadów, a następnie w optymalny sposób nawadnia pola uprawne. Pilotażowa instalacja została ustawiona w okolicach farmy wiatrowej. „Takie instalacje służą magazynowaniu wody, retencjonowaniu wody. Dziś w Ministerstwie Klimatu wspólnie z Ministerstwem Środowiska, Ministerstwem Rolnictwa, Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pracujemy nad opracowaniem dużego planu na rzecz przeciwdziałania skutkom suszy. Instalacja przychodzi w sukurs naszym działaniom” – powiedział wiceminister.

Zyska poinformował też, że w przygotowaniu jest nowelizacja Ustawy o odnawialnych źródłach energii. „Szereg rozporządzeń, które będą służyć dynamicznemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii, a także staną się kołem zamachowym dla rozwoju gospodarki wychodzącej z kryzysu po epidemii koronawirusa” – mówił.

CAŁY ARTYKUŁ: https://www.portalsamorzadowy.pl/